Zde je důvod, proč byste asijské sršně rozhodně neměli drtit

THE Asijské sršně se staly skutečným ekologickým problémem od jejich zavedení ve Francii před několika lety. Tento invazivní hmyz, nazývaný také Vespa velutina, představuje hrozbu pro biologickou rozmanitost a může způsobit značné škody místní zvěři. V tomto článku vysvětlujeme proč rozdrtit asijské sršně není účinným řešením v boji proti této invazi a jaké rady dodržovat, abyste pomohli chránit ekosystém.

Škodlivý ekologický dopad asijských sršňů

Asijští sršni byli objeveni ve Francii v roce 2004 poté, co byli náhodně dovezeni do země prostřednictvím dovozu čínské keramiky. Od té doby se rozšířily po celém území a vyvolaly velké obavy mezi odborníky na biodiverzitu a včelaři.

Jejich přítomnost představuje skutečnou hrozbu pro životní prostředí, protože asijští sršni jsou impozantní predátoři, zejména pro včely medonosné. Napadají úly a decimují včelstva, čímž způsobují nerovnováhu v potravním řetězci a ohrožují opylování mnoha rostlinných druhů.

Včely a další hmyz ohrožený asijskými sršněmi

Včely nejsou jedinou obětí asijských sršňů. Tento invazivní hmyz napadá i jiné druhy, jako jsou vosy, mouchy a pavouci. V důsledku toho se populace těchto různých opylovačů a přirozených predátorů snižují, což má negativní dopad na biologickou rozmanitost a fungování ekosystémů.

Proč je drcení asijských sršňů špatný nápad

Aby bylo možné bojovat proti této invazi, může být lákavé chtít eliminovat asijské sršně jejich rozdrcením. Tato metoda však není zdaleka ideální z několika důvodů:

1. Z dlouhodobého hlediska je neúčinná: rozdrcení jednoho nebo několika sršňů nemá žádný vliv na jejich šíření, protože nezničí hnízdo.
  2. Představuje zdravotní riziko: Asijští sršni mohou být pro člověka nebezpeční, zvláště když se cítí napadeni. Tím, že se je snažíme rozdrtit, riskujeme, že nás kousnou další jedinci ve skupině, kteří se budou snažit chránit své vrstevníky.
  3. Vede k produkci feromonů: když je sršeň rozdrcen, uvolňuje poplašné feromony, které přitahují a stimulují ostatní sršně v oblasti. Rozdrcením asijské sršně tedy riskujeme, že přitáhneme další a situaci ještě zhoršíme.

Alternativy k boji proti asijským sršňům

Spíše než drcení asijských sršňů existují účinnější metody, jak je regulovat:

• Zničte hnízda : toto je nejlepší řešení, jak výrazně snížit počet tohoto invazního hmyzu. K tomu je nezbytné hnízda lokalizovat a povolat odborníky na hubení škůdců, kteří použijí vhodné a bezpečné techniky k likvidaci asijských kolonií sršňů.
  • Chytit sršně : některé selektivní pasti umožňují cíleně odchytávat asijské sršně, aniž by došlo k poškození jiných druhů hmyzu. Tato zařízení mohou být instalována v blízkosti včelínů nebo citlivých oblastí v letním období, kdy jsou sršni nejaktivnější.
  • Hnízda zpráv : pokud zahlédnete hnízdo asijských sršňů, je důležité rychle informovat příslušné místní úřady (radnici, hasiče atd.), aby mohli co nejdříve zasáhnout. Nepokoušejte se hnízdo zničit sami, protože to může být nebezpečné.

Opatření proti asijským sršňům

Pokud se setkáte s asijským sršněm, je důležité zachovejte klid a osvojte si slušné chování s cílem minimalizovat rizika spojená s jejich přítomností:

• Vyhněte se přiblížení k hnízdu : hnízdo je nejnebezpečnější místo, protože právě tam je soustředěno největší množství sršňů a jsou připraveni bránit své larvy a královnu za každou cenu.
  • Nesnažte se je rozdrtit nebo pronásledovat : jak bylo vysvětleno dříve, tyto akce mohou mít negativní důsledky. Navíc zvyšují riziko kousnutí sršněmi, kteří se cítí ohroženi.
  • V případě potřeby se chraňte : v případě bodnutí přiložte na postižené místo ledový obklad a pokud se kožní nebo celková reakce jeví výrazná, poraďte se s lékařem. Lidé s alergií musí být obzvláště ostražití a přinést si pohotovostní léčbu (Adrenalin pero).

Zvyšovat povědomí a informovat, abychom lépe chránili naše životní prostředí

Abychom zachovali naši biologickou rozmanitost a podpořili lepší rovnováhu mezi našimi ekosystémy, je nezbytné zvýšit povědomí veřejnosti o problémech, které představují invazivní druhy, jako jsou asijské sršně. Pochopit hlavní problémy a znát vhodná řešení umožní kolektivní uvědomění a společné akce v boji proti této invazi. Tím, že se vyhneme drcení asijských sršňů a přijmeme vhodné metody, můžeme pomoci chránit naše životní prostředí a druhy, které je tvoří.

Vous êtes ici : Domovská stránka » Životní styl » Zde je důvod, proč byste asijské sršně rozhodně neměli drtit