Přidání správného množství soli nebo pepře může proměnit obyčejný kus masa v pastvu pro chuťové buňky. Toto zdánlivě banální gesto však může skrývat rizika, která jsou často přehlížena. Pojďme společně zjistit, proč se koření, tak běžný krok při přípravě našich oblíbených jídel, může ukázat jako zákeřná cesta k nechtěné kontaminaci a jak se jí vyhnout.

Málo známá nebezpečí kořenění masa

Akt koření masa, i když je rutinní, může otevřít dveře různým bakteriální kontaminace. Přítomnost bakterií jako např Escherichia coli Nebo Salmonella, často spojovaný se syrovým masem, se může zhoršit nesprávnou manipulací při kořenění. Tyto bakterie lze nalézt na našem koření a nádobí, pokud přijdou do kontaktu s kontaminovaným masem, což zvyšuje riziko alimentární nemoci.

Křížová kontaminace: riziko, které nelze ignorovat

Tam křížová kontaminace nastává, když se bakterie nebo viry přenesou z jedné potraviny, včetně syrového masa, na jinou prostřednictvím rukou, náčiní nebo pracovních ploch. Při dochucování se dotýkáním syrového masa a následným bezprostředním kontaktem s kořením nebo kořenícími nádobami bez mytí rukou šíří choroboplodné zárodky a zvyšuje se riziko kontaminace.

Typickým příkladem je použití stejného prkénka k přípravě masa a koření zeleniny, aniž by se mezi těmito kroky čistilo. Nebo maso posypete solí a mokrou ruku ihned vložíte zpět do solného hrnce, který dokáže proměnit jednoduchou nádobu na živná půda pro bakterie.

Opatření, která je třeba dodržovat při kořenění

Abyste předešli křížové kontaminaci při kořenění masa, vždy si před a po manipulaci se syrovým masem umyjte ruce. Použití samostatné nádobí na maso a další přísady a po přípravě nezapomeňte důkladně očistit všechny povrchy. Účinným opatřením při manipulaci s potravinami může být i používání jednorázových rukavic.

THE správné hygienické postupy jsou v kuchyni nezbytné. Prkénka, nože a další náčiní se doporučuje pravidelně dezinfikovat teplou mýdlovou vodou nebo vhodným dezinfekčním roztokem. Navíc investujte do kořenících sklenic s distributorů umožňuje vyhnout se přímému kontaktu a kropení bez kontaminace zbývajícího obsahu.

Bezpečné alternativy koření bez rizik

Abyste zabránili hrozbě kontaminantů, zvažte kořenící techniky alternativy, jako je použití kleští nebo lžic k manipulaci s masem, vyhýbání se přímému kontaktu. Koření si připravte předem v malých nádobkách pro bezkontaktní nalévání. Stejně tak použití koření baleného v jednotlivých porcích může být pohodlné a hygienické.

Nákup vyhrazených nástrojů, jako je např špendlíky na koření nebo nějaké lodičky na omáčky, také podporuje lepší hygienu tím, že umožňuje efektivně kořenit, aniž by se vaše ruce dostaly do kontaktu s povrchem jídla nebo samotným kořením. Nezapomeňte také po použití nádoby vždy těsně uzavřít, abyste zabránili kontaminaci koření vzdušnými patogeny.

Stručně řečeno, zachování ostražitosti a osvojení si těchto hygienických postupů při dochucování může výrazně snížit riziko onemocnění z potravin. Vyčistěte, oddělte, uvařte a vychlaďte : pamatujte na tato čtyři zlatá pravidla, abyste zajistili bezpečnost ve svém kulinářském prostoru. Až budete příště připravovat lahodné jídlo, myslete na bezpečnost jídla – vy i vaši hosté si na něm pochutnáte nad rámec chuti!

Vous êtes ici : Domovská stránka » Životní styl » Tomuto zdánlivě neškodnému gestu při ochucování masa byste se měli vyvarovat, abyste zabránili jakékoli kontaminaci.