Tradice vodních sportů má v Pardubicích dlouhou a bohatou historii. Není proto divu, že jen pár let poté, co se v České republice objevuje nové odvětví vodních sportů, dračí lodě, přichází tento sport i k nám, do Pardubic. Kdopak to má na svědomí? Parta nadšenců a přátel, kteří na vodě strávili takřka celý život, věnovali se dlouhá léta rychlostní kanoistice.

S příchodem dračích lodí přichází zajímavá myšlenka, propojit výkonnostní prvky nám dosud známé z rychlostní kanoistiky s týmovým nasazením a duchem, který je bezpodmínečně nutný pro dosažení úspěchů na dračí lodi. Pardubická posádka se tak od roku 2004 účastní několika závodů dračích lodí a nadšení z tohoto sportu, podpořené dosaženými výsledky, pomalu roste. Netrvá dlouho a v roce 2005 je na základě provedené sbírky zakládajících členů oddílu pořízena do Pardubic jedna starší dračí loď. Po provedení nutných oprav, na jaře roku 2006, tato dračí loď poprvé vyplouvá a pravidelně začíná brázdit v pardubických vodách. Ve stejném roce, 11.04.2006, pak dochází k oficiální registraci sportovního klubu Dračí legie Pardubice.

Na základě usnesení valné hromady je jmenován výkonný výbor a začíná tak oficiální fungování a život sportovního klubu Dračí legie Pardubice. Pokud se chcete o tomto kroku dozvědět více, poslouží Vám stanovy Dračí legie Pardubice, které si můžete přečíst, nebo stáhnout v záložce Ke sažení.
Od roku 2006 začíná pro Dračí legii Pardubice nová sportovní éra. Členská základna se pomalu rozrůstá, naše posádka se pravidelně účastní závodů Českého poháru (nejvyšší soutěž dračích lodí v ČR) a pilně se trénuje. Členy dračí legie Pardubice se stávají i opravdoví borci, mistři světa a Evropy v rychlostní kanoistice, ale i dračích lodí. Jak už tomu bývá, s jídlem roste chuť, a tak padá rozhodnutí, uspořádat závody Českého poháru v Pardubicích.

Cílem je představit tento sport v pardubickým občanům, ukázat jim jeho pravou podobu a nabídnout divácky atraktivní podívanou. Naše plány však končí tragicky.  Dne 24.6.2006, o půl čtvrté ráno, podlehly námi zapůjčené lodě útoku žháře a úplně shořely. Přišly o ně oddíly, které nám je za účelem pořádání tohoto závodu zapůjčily. Byly to oddíly z Bratislavy, Brna, Ostrožské Nové Vsi a Přerova. Náš sen se rychle rozplývá a sportovní klub se rázem potýká s velkými finančními problémy. Uhradit náklady dodavatelům služeb, sponzorské závazky, ale především přímé materiální škody spojené se shořelými loděmi. Celkově se suma tohoto čísla šplhá až na nelichotivých 850.000,- Kč. Jelikož je Dračí legie Pardubice neziskovou organizací bez vlastních finančních prostředků, směry uvažování jsou různé. Pomáhá magistrát města Pardubice, Krajský úřad, ale to z daleka nestačí. Nakonec jsme rádi, že řešíme „pouze“ materiální škody, uvědomuje si totiž, jaké by to bylo, kdyby při požáru uhořeli lidé, kteří spali v loděnici co stojí v bezprostřední blízkosti ohniska požáru.

Život však jde dál, snažíme se zapomenout. Tomu nakonec přispívá i to, že pachatel byl dopaden a odsouzen, pojišťovna hradí alespoň část škod, poškozené oddíly získávají nové lodě a naše posádka na mistrovství Evropy v Praze, v kategorii klubových posádek na tratích 200 a 500 m získává dvě zlaté medaile.  Dračí legie Pardubice tak dostává nový impuls a ten ji opravdu velmi prospívá. Na závodech Českého poháru pravidelně dosahuje velmi slušných výsledků, vybraní členové reprezentují ČR na mistrovství světa a Evropy. Náš sportovní klub se tak pomalu a jistě zařazuje mezi českou špičku dračích lodí. V roce 2007 pak Dračí legie Pardubice pořádá 1. Závody dračích lodí Pardubice a tyto závody se pro náš klub stávají tradiční záležitostí. Naším cílem vždy bylo a vždy bude závodit v duchu Fair Play, posilovat týmového ducha a podporovat myšlenku zdravého rozvoje člověka. Pokud Vám toto „motto“ přijde blízké, máte zájem nás poznat více nebo se snad státi členem našeho sportovního klubu Dračí legie Pardubice, stačí nás kontaktovat. Velice rádi se s Vámi setkáme a předáme Vám více informací.